More

  Финците се најсреќните луѓе на светот. Овие три работи никогаш не функционираат

  Жителите на 156 земји во светот секоја година го оценуваат квалитетот на нивниот живот и му даваат оценка од 0 до 10. Пет години по ред Финска е рангирана како најсреќна земја во светот, според Светскиот извештај за среќа . Затоа финскиот психолог Франко Мартела, кој ги проучува основите на среќата, често го прашуваат што точно ги прави луѓето во Финска толку задоволни од својот живот. Наместо да го сподели она што го прават, тој на CNBC ги наведе трите работи што тие никогаш не ги прават.

  Позната финска поговорка вели „не се споредувај и не се фали со својата среќа“. Финците се држат до тоа, особено кога се работи за материјални работи и отворено прикажување на богатството.

   

  „Еднаш налетав на еден од најбогатите луѓе во Финска. Тој го туркаше своето дете во количка кон трамвајската станица. Можеше да купиш скап автомобил или да ангажираш возач, но тој избра јавен превоз. Еве како изгледа успехот во Финска“, вели Мартела.

   

  Совет за среќа: фокусирајте се на она што ве прави среќни, а не на тоа да изгледате успешно. Првиот чекор до вистинска среќа е да поставите свои стандарди наместо да се споредувате со другите.

  Според истражувањето од 2021 година, 87 отсто од Финците веруваат дека природата е важна затоа што им обезбедува мир на умот, енергија и релаксација.

   

  „Во Финска вработените имаат право на четири недели летен одмор. Многумина го користат тоа време за да одат на село и да се нурнат во природа. Тие исто така велат дека е подобро да нема струја или вода во куќите во кои живеат Живеам до централниот парк во Хелсинки, каде редовно одам на прошетки“, посочува Мартела.

  Совет за среќа: Поминувањето време во природа ја зголемува нашата виталност, благосостојба и ни дава чувство за личен раст. Најдете начини да додадете малку зеленило во вашиот живот, дури и ако тоа е само купување на неколку растенија за вашиот дом.

   

  index.hr

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  light intensity drizzle
  13.8 ° C
  13.8 °
  13.8 °
  77 %
  1kmh
  100 %
  Tue
  14 °
  Wed
  16 °
  Thu
  18 °
  Fri
  20 °
  Sat
  21 °
  spot_imgspot_img