More

  Исповед на мајка: Се каам што се породив, навистина ми недостига стариот живот

  Мама на две деца откри дека жали што се породила затоа што ѝ недостига стариот живот. Таа на родителскиот форум Mumsnet објасни дека и недостасува „слободата и луксузот да не мора постојано да размислува за другите“.

   

  „Имам две деца кои ги сакам. Но, и покрај љубовта, чувствувам длабоко жалење што некогаш сум се породила. Ми недостига мојот стар живот. Ми недостига слободата што ја имаш кога немаш деца. Ми недостига врската моја Јас и сопругот имавме пред деца. Ми недостасуваат мрзливи викенди кога не треба да стануваш, како патувањата на кои одевме“, напиша таа.

   

  Таа мисли дека би било поубаво да нема деца и жали што никој не ја предупредил како ќе изгледа нејзиниот живот.

   

  „Зошто никој не ми кажа дека немам деца? Можеби ќе слушав“, заклучила таа.

   

  Следеа сто коментари во кои луѓето и рекоа дека најверојатно се работи за депресија и ја советуваа да најде терапевт за разговор.

  „Звучете како да ви треба попозитивен пристап. Можеби некој би можел да ви помогне да се справите со работите што не можете да ги контролирате“, предложи една личност.

   

  Но, таа не е единствената која се бори со такви чувства. Многу мајки признаа дека понекогаш и самите размислуваат слично.

   

  „И јас бев тажен поради сето она што го кажа кога мојот син беше бебе. Разговорот со терапевт навистина помогна“, „Вашите чувства се природни и не ве прават лоша личност“, „Родителството не е за секого. не те обвинувај, а и моето искуство е слично“, велат тие.

   

  index.hr

   

   

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img