More

  Алијанса за Албанците: Правдата за трагедијата во Ласкарци се одолговлекува на суд

  Отсуството на вештакот Зеќирија Зеќири на судењето за трагедијата во Ласкарци, третпат по ред, изгледа е намерно и е на штета на правдата во овој случај. Овие сомнежи стануваат уште посериозни кога обвинителот на случајот и другите сведоци велат дека Зеќири оди на работа и се шета низ градот, се вели во реакцијата од Алијанса за Албанците (АА) за денешното судење за овој случај.

  Од АА додаваат дека ваквите постапки на експертот и одложувањата на седницата ѝ се познати на јавноста и дека веќе е познат и епилогот.

  На овој начин, седниците се одолговлекуваат и предметот застарува. Ги повикуваме одговорните органи итно да постапат, да не дозволат вакви злоупотреби и да преземат санкционирачки и казнени мерки против експертот Зеќири, додаваат од Алијанса за Албанците.

  Вештакот Зеќирија Зеќири, еден од четворицата автори на супервештачењето за автобуската несреќа кај Ласкарци пред четири години, и вчера не дојде во Основниот кривичен суд Скопје да сведочи за вештиот наод под кој го ставил својот потпис.

   

  извор: АА

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img