More

  И студентите ќе протестираат заедно со средношколците, велат ништо од она што беше ветувано од страна на МОН и Владата не е остварено

  Во петок од 12:30 часот пред Министерството за образование и наука (МОН), Студентски отпор се приклучува на масовниот протест на студентите и средношколците, велат од младинското движење, додавајќи дека крајно време е студентот да се избори за своите права и да го искаже револтот на улица, кога институциите немаат слух по повеќемесечните барања на студентите.

  Ништо од она што беше ветувано од страна на МОН и Владата не е остварено, односно имаме:

  – Нетранспарентно договарање на цената за субвенциониран студентски оброк од 140 денари кога сите знаеме колкава е инфлацијата и дека таа сума е деградирачка;
  – Континуирано доцнење на исплатата на студентскиот оброк;
  – Неодговарање на апликациите за студентски оброк;
  – Доцнење на исплата на стипендиите на студентите;
  – Мизерни услови за студирање на факултетите, со прокапани кровови;
  – Неисполнети ветувања за реконструкција на студентските домови;
  – Труење со храна и мизерен оброк во студентските домови;
  – Континуиран одлив на мозоци на високообразовани млади луѓе.

  Од Студентски отпор се децидни дека доста е од деградирање на студентите и оставање на работ на маргините.

  Масовно ќе се приклучиме на протестот заедно со средношколците и подготвени сме правдата да ја бараме со искажување на нашиот став и глас преку масовни студентски демонстрации.
  Нема да запреме додека се од горенаведеното не биде исполнето!, велат од Студентски отпор.

  Извор: ФБ Студенски отпор

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img