More

  Ученички во Хрватска фрлиле врсничка на под. Таа тепаше со раце и нозе, снимајќи се

  Полициски службеници на полициската управа во Загреб спроведоа две кривични истраги поврзани со насилство меѓу малолетници. Осомничени се дека на 14 март во вечерните часови пред воспитно-образовната установа во Трешњевац двајца малолетници физички нападнале врсничка која ја познавале од претходно, што малолетничката го снимила со мобилниот телефон, по што се проширила снимката од нападот. на социјалните мрежи.

   

  Кривичната истрага продолжува со цел да се утврдат околностите на ширење на снимката од настанот, а до Општинското кривично државно обвинителство за млади во Загреб ќе биде поднесен посебен извештај против осомничените малолетници во врска со наведениот настан. соопшти загрепската полиција.

  Исто така, полициските службеници на полициската управа во Загреб извршија втора кривична истрага за шест малолетни и еден малолетник. Осомничени се дека на 14 март во вечерните часови пред воспитно-образовната установа во Сесвете пресретнале друга малолетничка и ја собориле на земја, а потоа додека лежела ја удриле неколку пати по главата. а телото со рацете и нозете.

   

  Една од малолетничките, се сомнева, го снимила нападот со својот мобилен телефон, по што видеото од нападот се прошири на социјалните мрежи. На повредената малолетничка и била укажана лекарска помош во Клиничката болница Дубрава, каде било констатирано дека е полесно повредена (со можност за преквалификација на повредите).

   

  Против осомничените малолетни лица е поднесена кривична пријава до општинскиот кривичен државен обвинител за млади во Загреб.

   

   

  index.hr

   

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  6.8 ° C
  6.8 °
  6.8 °
  65 %
  1kmh
  0 %
  Thu
  10 °
  Fri
  19 °
  Sat
  22 °
  Sun
  15 °
  Mon
  9 °
  spot_imgspot_img