More

  Писонеро: ЕУ загрижена од измените на Кривичниот законик

  Силни критики пристигнаа од Европската Комисија поради содржината, но и начинот на усвојување на измените на Кривичниот законик. Според Комисијата, Македонија се обврзала да го промовира владеењето на правото и да се бори против неказнивоста и затоа, санкциите за корупциски активности мора да бидат ефективни и соодветни, објави Алсат.

  „ЕУ со загриженост забележува дека некои од измените во Кривичниот законик усвоени во забрзана постапка од Собранието на Северна Македонија со кои се намалуваат максималните законски казни и се предизвикуваат импликации врз примената на принципот на застареноста, влијаат врз голем број случаи на корупција на високо ниво“, вели Писонеро.

  Од Брисел, како што се додава, жалат што измените претходно не биле предмет на широки консултации и било употребено европското знаменце. Од друга страна, според премиерот Димитар Ковачевски, Европската Комисија не навела дека европското знаменце било злоупотребено, туку само дека било употребено. Коментирајќи ги критиките, Ковачевски додаде дека измените на Кривичниот законик се поради усогласување со европското законодавство. Како пример ги посочи искуствата од Германија и Словенија.

  Текстот во целост на: Алсат

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  28 °
  Fri
  28 °
  Sat
  29 °
  Sun
  28 °
  Mon
  27 °
  spot_imgspot_img