Претепале маж до смрт во Краљево, а телото го оставиле како да имал сообрааќајна несреаќа

0
137

Полицијата во Краљево ги уапси браќата Д.В.(25) и Д.В.(26) од Трстеник, како и К. Р.(21) од Крушевац, поради сомнение за убиство, З.В.(51) и Д.Л.(73), двајцата од Трстеник.

Во соопштението на Полициското одделение во Краљево, се наведува дека тие се обвинети дека во четвртокот околу 10 часот влегле во автомобил со маж (41) од Трстеник, по расправија и тепачка во и пред ресторан во местото Рудно кај Краљево и додека возел го удриле неколку пати по главата и телото.

Потоа, како што се сомнева, Д.В.(25) го расекол неколку пати со нож, по што четириесет и едногодишникот излетал од патот.

Се сомнева дека браќата продолжиле да го тепаат мажот, кој од повредите починал на лице место.

Петмината осомничени се обвинети дека за да го прикријат убиството го ставиле телото во таква положба што изгледало како да загинало во несреќа.

На уапсените им е одредена мерка притвор до 48 часа, а со кривична пријава ќе бидат изведени до Вишото јавно обвинителство Краљево.