More

  Македонката Катерина Николоска се стекна со интернационална „А“ судиска лиценца во џудо

  Катерина Николоска се стекна со интернационална „А“ судиска лиценца во џудо. Ова е едно од највисоките судиски достигнувања на наш судија, а е и меѓу избраните и на Балканот.

  Со оваа лиценца Николоска може да суди на континентални и светски првенства.

  Семинарот и испитот се одржаа во Калгари, Канада, под водство на професор Даниел Ласкау (ИЏФ рефери хеад директор).

  Катерина е македонска спортистка која по прв пат ја претставуваше нашата држава на Олимписките игри во Рио де Жанеиро 2016 во Бразил, а со континентална судиска лиценца се здоби 2018 година во Прага, Чешка.
  ipon.mk
  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  28 °
  Fri
  28 °
  Sat
  29 °
  Sun
  28 °
  Mon
  27 °
  spot_imgspot_img