More

  Големо невреме се движи по источниот брег на САД најверојатно ќе зајакне во следните неколку часа

  Американскиот национален центар за урагани објави дека системот на бура што се движи нагоре по источниот брег на САД најверојатно ќе зајакне во следните неколку часа и ќе прерасне во тропска бура.

  Во својот најнов извештај, центарот за урагани известува дека бурата се наоѓа 405 километри источно од Чарлстон Јужна Каролина и околу 320 километри јужно од Кејп Хатерас, Северна Каролина. Има максимални одржливи ветрови од 85 километри на час, што ја надминува минималната брзина на ветерот од тропска бура од околу 63 километри на час.

  Синоптичарите на центарот за урагани известуваат дека бурата ја црпи силата од топлите води на Голфската струја во западниот Атлантик. Тие велат дека авион за лов на урагани се очекува да го испита системот подоцна во петок.

  Центарот известува дека без разлика дали невремето ќе добие име, се очекуваат услови за тропска бура, на југоисточниот и средно-атлантскиот брег.

   

   

  VOA

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img