More

  Берат Јакупи од Гостивар го освои сребрениот медал и стана балкански вицешампион

  Берат Јакупи од Гостивар викендов го освои сребрениот медал на Балканското првенство во карате Тирана, Албанија и стана балкански вицешампион.

  Јакупи на овој турнир, имаше  пет борби, четири победи, а финалната ја загуби.

  „Постигнувањето на сребрениот медал во ваква силна конкуренција е доказ за неверојатната посветеност на Јакупи на спортот. Но, за Берат ова е само почеток. Тој ќе продолжи со интензивните подготовки во текот на овие месеци и е подготвен да се соочи со следните предизвици каде што има за цел да донесе медали за својата земја. Берат Јакупи покажува дека е еден од најуспешните спортисти на меѓународната карате сцена“, соопштија од неговиот стручен штаб

  Јакупи на крајот на октомври ќе учествува на Светското првенство за сениори.

   

  reporter.mk

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img