More

  Денеска одлука за намалување на цените на пијалоците

  На владина седница денеска треба да донесе одлука за намалување на цените на пијалоците.

  До крај на неделава се очекува да биде завршена анализата со владините мерки да бидат опфатени и хигиенските производи, а за непочитување на одлуката за гарантирани цени на дел од прехранбените производи, што е во сила од минатата недела, Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) веќе затвори неколку маркети.

  Министерот за економија Крешник Бекшети рече дека денеска ќе има одлука за намалување на цените на безалкохолните и алкохолните пијалаци.

  „За хигиенските производи најверојатно во текот на оваа недела ќе бидат завршени сите консултации и ќе видиме дали има простор да се донесат одредени мерки“ – изјави вчера Бектеши.

   

   

  fokus.mk

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img