More

  Марија и покрај загубата на едната нога, не изгубила надеж во животот, денес е супер модел

  Марија е успешна девојка која и покрај ампутацијата на ногата успеала да постигне се што замислила.

  Марија Матиќ е девојка од Косјериќ која на 16-годишна возраст поради застрашувачки тумор останала без едната нога.

  Дијагнозата на рак на коските и деновите поминати во болница го одбележале воспитувањето на Марија, но не дозволила да и го уништи животот, пренесува српски Курир.

   

  View this post on Instagram

   

  A post shared by МАРИЈА ♌️ (@vamptemptress)

  „Некако успевам се што замислувам да истуркам до крај и покрај тоа што сум инвалид. Завршив факултет, магистрирав, положив возачки испит, работа, модел, излегувам… А што е многу важно, гуглав погледи одамна луѓе кои се присутни секој ден, каде и да сум. Никогаш не знаеш што има во нивната глава, но тоа не е ни важно, бидејќи енергијата што ја зрачиш ја отстранува секоја „негативност“, рекла таа.

  Марија дипломирала на Факултетот за организациски науки, по што се одлучила за магистратура, а поради необичната животна приказна често е поканета во разни емисии.

  „Мило ми е што на некој начин сум пример за луѓето, иако на крајот на краиштата се трудам да живеам сосема нормален живот. Исто така, горд сум што им ги „отворив очите“ на некои луѓе и им влеав доверба во ги има многу слични на мене и кои од страв да не бидат прифатени сами се затвораат“, вели таа.

   

  kurir.rs

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img