Бајрам Мамутовски од Куманово, освои златен медал на балканско првенство во бокс

0
87

Градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски, денеска организираше свечен прием за боксерот Бајрам Мамутовски (17) од боксерскиот клуб „Куманово 84“ кој неодамна освои златен медал на балканското првенство за јуниори и младинци кое се одржа во Валчеа, Романија.

На средбата градоначалникот Димитриевски му честиташе на Мамутовски за освоениот златен медал, кој младиот кумановец го освои во категорија до 48 килограми во конкуренција на 120 боксери од 14 држави.

-Му честитам на младиот Мамутовски. После подолг временски период Куманово повторно се закити со меѓународен медал, посакувам успех. Благодарност до клубот и уште еднаш да имаме олимписки медали, изјави Димитриевски.

Тој повика и на поддршка од компаниите и кажа дека градот отсекогаш имал потенцијал за овој спорт.

 

sportm.mk