Почина актерот Рајан О’Нил

0
138

Холивудскиот актер Рајан О’Нил почина на 82-годишна возраст, а тажната вест ја обајви неговото семејство.

Неговиот син Патрик ја сподели тажната вест на социјалните мрежи.

– Ова е најтешкото нешто што некогаш сум морал да го кажам, но еве одиме – започна тој во својата објава.

– Татко ми почина денеска мирно, со својот тим кој го сакаше, кој го поддржуваше и го сакаше.

О’Нил беше најпознат по неговите филмови од 1970-тите, вклучително и „Paper Moon“, во кои глумеше со неговата ќерка Тејтум О’Нил.

Тој, исто така, работеше со некои од најдобрите женски ѕвезди од тоа време, како што се Барбaра Стрејсенд во „What’s Up“, „The Doc“ и „The Main Event“ и Мариса Беренсон. Во 1970 година, Рајан беше номиниран за Оскар за најдобар актер за неговиот блокбастер филм „Love story“ со Али МекГроу.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Patrick O’Neal (@patrick_oneal)