Домашно куче до смрт искасало старица, уапсен внукот

0
72

Жена (82) вчера била пронајдена мртва во стан во Задар, а се сомнева дека смртоносните повреди и ги нанело куче, американски стафордшир териер, сопственост на член на семејството.

Полицијата вчераутро добила пријава дека 82-годишна жена е пронајдена мртва во стан на булеварот во Задар со повреди кои укажуваат на насилна смрт.

Во станот кој е во сопственост на член на семејството бил пронајден и американски стафордширски териер, кој бил во сопственост на внукот на починатата старица.

Полициски службеници извршиле увид, додека за кучето се грижела надлежната ветеринарна служба.

По наредба на државното обвинителство, Одделението за патологија извршило обдукција на жената, при што било утврдено дека таа починала од каснување од куче.