„Ми се случи божјо чудо, новиот лек е чудо!“- Пресврт во битката на Шенон Доерти со тешката болест

0
175

Актерката Шенен Доерти продолжува да ја води својата битка со ракот на дојката кој е во четврти стадиум, и тоа го прави со извонредна издржливост и оптимизам.

Во неодамнешната епизода од нејзиниот подкаст, „Да бидеме јасни“ (Let’s Be Clear), поранешната ѕвезда на „Беверли Хилс, 90210“ сподели откритие во нејзината тековна борба за здравјето што таа го објасни како „чудо“.

Доерти (52) ја изрази својата новооткриена надеж за иднината, откривајќи ги позитивните резултати од неодамнешниот третман за рак кој ги надминал очекувањата.

Актерката откри дека е на нова терапија за рак и дека и покрај првичните неизвесности, упорноста се исплатела.

Зборувајќи за нејзиниот онколог, д-р Амин Мирхади, таа објасни: „По шестиот или седмиот третман, навистина видовме дека ја руши крвно-мозочната бариера“.

Опишувајќи го влијанието на овој развој како „чудо“, Доерти нагласи: „За мене тоа е чудо во моментов“. Некако ги склопив коцките и реков – „Ајде да продолжиме“.

Иако ги држи деталите за нејзиниот третман во тајност, актерката останува позитивна за резултатите, велејќи дека станува збор за „чудо од лек“ и „чудо што можеби Бог интервенираше и рече: „Јас ќе ѝ дадам пауза.“

Во текот на нејзиното деветгодишно борење со ракот, Шенен Доерти беше отворена и искрена за нејзините искуства со своите фанови на социјалните мрежи.

Дијагностициран ѝ е  рак на дојка во 2015 година, таа постигна ремисија во 2017 година, за да се соочи со повторување и тоа во четврти стадиум на болета во 2019 година.

еspreso.mk