Судот одреди притвор за 25 осомничени во истрагата за нападот во црквата во Истанбул

0
82

Најмалку 25 лица останаа во притвор во врска со нападот во црквата „Санта Марија“, а други деветмина осомничени се ослободени под судска контрола, соопшти денес турскиот министер за правда, Јилмаз Тунч, јавува Анадолу.

Тунч преку социјалните мрежи ги соопшти случувањата во тековната истрага за фаталниот напад што се случи за време на богослужбата во црквата „Санта Марија“ во Истанбул.

Меѓу приведените осомничени, Тунч ги истакна припадниците на ДЕАШ Амирјон Хликов и Давид Тандуев, кои беа вклучени во инцидентот. Дваесет и пет осомничени се соочуваат со обвиненија за „членување во терористичка организација“ и „квалификувано убиство со намера“.

Министерот, исто така, истакна дека правосудните органи ослободиле девет лица под судска контрола, што сигнализира продолжување на сеопфатната правна истрага за нападот.

Двајца вооружени напаѓачи во неделата отворија оган врз верниците во католичката црква во подрачјето на Сариер во Истанбул, при што загина 52-годишниот Тунџер Џихан.

За нападот одговорноста ја презеде терористичката организација ДЕАШ.

извор:Анадолу.

фото:Анадолу.