More

  Руски “Газпром” нема да и продва гас на Европа

  Руската компанија „Газпром експорт” не планира да продолжи да продава гас во Европа на својата платформа за е-трговија ЕТП и нема закажано трговски сесии за оваа недела, се гледа од трговскиот календар објавен на веб-страницата на компанијата.

  Последните тргувања на „Газпром” на ЕТП се случија пред повеќе од два месеци, а последната трансакција беше склучена уште порано – пред речиси три месеци, на 13 октомври 2021 година, и оттогаш нема никакви податоци за продажбата на гас.

  Заменик-извршниот директор на „Газпром” и извршен директор на „Газпром експорт”, Јелена Бурмистрова изјави дека компанијата „не може да даде насоки за времето и обемот на дополнителни количества гас на својот ЕТП”.

  „Гаспром Експорт” е наменет за продажба на природен гас на европските потрошувачи како додаток на снабдувањето со среднорочни и долгорочни договори.

  Продажбата на гас преку ЕТП почна кон крајот на септември 2018 година. Во 2020 година на оваа платформа беа продадени околу 27 милијарди кубни метри гас.

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img