More

  Ковачевски: Осуда за одлуката на Русија за признавањето на Донецк и Луганск како самонаречени „Народни Републики“

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски преку својот Твитер профил ја осуди одлуката на Руската Федерација да ги признае регионите Донецк и Луганск во Украина како „Народни Републики“.

  Премиерот Ковачевски на социјалната мрежа напиша:

  „Ја осудувам одлуката на Русија за признавање на Донецк и Луганск како самонаречени „Народни Републики“.

  Ваквиот чин е директен напад врз територијалниот суверенитет и интегритет на Украина и кршење на договорите од Минск и одлуките на Советот на ООН од 2015.

  Заедно со НАТО сојузниците повикуваме на решавање на конфликтот по дипломатски пат.“

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img