More

  ВМРО ДПМНЕ: Минималната плата ќе ја изеде инфлацијата од 6.7%, зејтинот, бензините, струјата се драстично покачени, СДСМ да не бега и да ги поддржи предлозите на ВМРО-ДПМНЕ

  Ова СДСМ што нуди е гола лага, бидејќи минимална плата е речиси нагризана од инфлацијата, и се што имаме е само порамнување. Минималната плата ќе ја изеде инфлацијата од 6.7%, зејтинот, бензините, струјата се драстично покачени. Општ раст на платите е потребен заради лошите економски мерки на СДСМ и инфлацијата која ја предизвикаа, се вели во соопштението од ВМРО ДПМНЕ.

  Во истото од партијата додаваат:

  Народот е се посиромашен и потребно е покачување на платите со цел граѓаните да не ја почувствуваат кризата.

  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието поднесе амандман на Законот за минимална плата со кој се предвидува усогласување на платите во јавниот сектор, со што платите на наставниците во основните и средните училишта ќе достигнат 45 илјади денари. Раст на платите ќе има и на административно техничкиот персонал. ВМРО-ДПМНЕ поднесе и предлог за покачување на пензиите за 20%.

  СДСМ ако мисли добро за граѓаните, да не бега и да ги поддржи предлозите на ВМРО-ДПМНЕ.

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  -0.2 ° C
  -0.2 °
  -0.2 °
  47 %
  8.2kmh
  75 %
  Sun
  -0 °
  Mon
  0 °
  Tue
  2 °
  Wed
  2 °
  Thu
  -1 °
  spot_imgspot_img