More

  Во основните училишта од 800 тестирани деца, само осум биле позитивни на ковид 19

  Досега 800 деца се опфатени со скрининг-програмата на Министерството за здравство и од нив само осум биле позитивни на ковид-19, информираше д-р Злате Мехмедовиќ, портпарол на Комисијата за заразни болести.

  Мината недела во Македонија почна скрингот за коронавирус кој се спроведува во основните училишта. Планирано е да бидат опфатени околу 2.000 ученици. Д-р Мехмедовиќ рече дека се обезбедени 5.000 согласности од родителите на учениците кои сакаат да бидат дел од скринингот.

  Д-р Мехмедовиќ нагласи дека се забележува генерален тренд на намалување на заразата со ковид-19 во сите категории, па така и кај учениците.

  фото: N1

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  4.6kmh
  0 %
  Wed
  25 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img