Иранскиот претседател Раиси: „Иран има капацитет да го снабдува светот со природен гас“

0
330

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси изјави дека неговата земја е подготвена да испорачува природен гас во светот, вклучително и во Европа, јавува Агенција Анадолија (АА).

Во своето обраќање на 6. Самит на Форумот за земјите извознички на гас (ГЕЦФ) во главниот катарски град Доха, Раиси рече дека Иран, како еден од најголемите светски носители на резерви на природен гас, има капацитет да го снабдува светот и ја повика меѓународната заедница за поддршка на иницијативите насочени кон обезбедување на сигурноста на глобалниот енергетски пазар.

Ова е четврто патување на Раиси во странство откако ја презеде функцијата минатиот август и негова прва посета на Катар.

Раиси рече дека неговата земја успеала да го зајакне своето производство на природен гас и да спроведе значајни проекти во секторите на нафта и гас преку банкарство на домашна експертиза и ресурси.

Тој рече дека санкциите наметнати од „хегемонистичките сили“, косо упатување на САД против „слободните нации“, „повеќе не се ефективни“, повикувајќи на поблиска соработка меѓу земјите извознички на гас за да се избегнат санкциите.

Изјавата на Раиси дојде во време на зголемени тензии меѓу Русија и Западот поради кризата во Украина, која се закани да го наруши глобалниот енергетски пазар.

Цените на нафтата во вторникот достигнаа 100 долари за барел, највисоки во последните седум години. Фјучерс-договорите за природен гас во Европа, исто така, доживеаја напнатост, со пораст од повеќе од 13 отсто, бидејќи Русија обезбедува повеќе од една третина од потрошувачката на гас на континентот.

Забелешките на Раиси, кои требаше да ја смират ситуацијата на енергетскиот пазар, се сметаат и како изјава за солидарност со клучниот регионален сојузник Русија, на која западните земји ѝ се заканија со остри санкции доколку ја нападне Украина.

Во вчерашната изјава, портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Саид Хатибзаде, ги повика сите страни „да бидат воздржани“ и „да работат на решавање на несогласувањата преку разговори и во мирна рамка“.

Тој рече дека Иран верува дека секоја акција што може да ги ескалира тензиите, треба да се избегне.

Во меѓувреме, иранскиот министер за нафта, Џавад Оџи, во неговите изјави во вторникот ги повтори зборовите на Раиси, велејќи дека Иран постојано изјавувал дека го има „неопходниот капацитет“ да снабдува гас до соседните земји, па дури и до Европа.

Во телевизиско интервју, Оџи рече дека и покрај високата домашна потрошувачка и извозот, многу од наоѓалиштата на гас во земјата остануваат недопрени, а во последниве години се откриени и нови полиња.

Тој рече дека за многу договори се дискутира со земјите извознички на гас за развој на нафтените и гасните полиња, реконструкција на рафинериите за нафта и гас и трансфер на технички и инженерски услуги.

извор: Агенција Анадолија (АА).