More

  Петков: ПР тимот од брзање го исекол Ковачевски од заедничката фотографија со Блинкен

  Бугарскиот премиер Кирил Петков вели дека неговиот ПР тим од брзање го исекол македонскиот премиер Димитар Ковачевски од заедничката фотографија со американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

  „Просторот на Минхенската безбедносна конференцијата е многу мал за разговори. Тоа е неговиот шарм. Сите зборуваат со секого и на сите мои фотографии, обично има вкупно 5-6 лидери. Со постот што го направив, тоа сакав многу јасно да го кажам пред нашите меѓународни партнери, дека локалната корупција во во Бугарија е и надворешна политика. И во Бугарија и во Северна Македонија сите се обидуваат со некоја глупост да не извлечат од дијалошкиот, конструктивен тон. Така јасно кажав во мојот следен пост на Фејсбук дека кој на каква фотографија е, не е важно за нашата заедничка стратегија“, изјави Петков.

   

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img