More

  Зеленски вели дека се повикани воените резервисти, но ја отфрли можноста за општа мобилизација

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека се повикани воените резервисти, но ја отфрли можноста за општа мобилизација откако Русија објави дека ќе испрати војници во источна Украина.

  Зеленски изјави дека ќе продолжи да бара дипломатско решение на кризата, нагласувајќи дека Украина нема да ѝ отстапи ниту педа територија на Русија, пренесува Ројтерс.

  Зеленски рече дека нема потреба од општа мобилизација и дека мора брзо да ја пополнат украинската армија и другите воени формации.

  „Како врховен командант на вооружените сили на Украина, издадов указ за регрутирање на резервистите во одреден период“, рече тој.

  Зеленски јавно ги критикуваше странските амбасади и украинските бизнисмени зашто ја напуштиле земјата, велејќи дека „сите мора да останат во Украина“.

  „Нивните компании се наоѓаат на украинска почва и ги штити нашата армија“, рече тој.

  Украинската војска рано утрово соопшти дека еден војник е убиен, а шестмина се ранети во 96 гранатирања извршени од проруски сепаратисти во претходните 24 часа. Се додава дека сепаратистичките сили користеле тешка артилерија, ракетни системи Град.

  фото:

  VPK.name
  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img