More

  Во Словенија се смирува епидемиолошката состојба – децата наскоро без маски во училиштата

  Во Словенија се смирува епидемиолошката состојба, поради што се најавува можност наскоро да се вадат маските во пониските одделенија од основните училишта, а се проценува дека состојбата ќе се подобри.

  Епидемиолошките трендови се сè уште позитивни, а има 328 помалку потврдени нови инфекции од претходниот ден.

  Мерките за опуштање се во сила од понеделник поради подобрување на епидемиолошката состојба, така што по правило освен во здравствените и пензионерските домови не се бара човечка потврда, а министерот за здравство Јанез Поклукар рече дека размислува да ја укине обврската за носат маски во училиштата.

  Олеснувањето на мерките изгледа пошироко од оние што ѝ беа предложени на владата минатата недела од епидемиолозите кои се залагаа за постепеност и претпазливост.

  фото:

  Anadolu Agency
  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img