Битолчани во одбрана на својот сограѓанин, кој во самоодбрана го уби поранешното момче на неговата ќерка

0
424

Тони Ѓорѓиевски од вчера се наоѓа во притвор откако Јавното обвинителство го сомничи за убиство со умисла, оценувајќи дека постои опасност да побегне од земјава или да влијае врз сведоците.

И двајцата синови на убиениот Стојанче Соколов денеска им се придружија на стотината битолчани кои ја бараат правдата и слободата за Тони Ѓорѓиевски-Фердо (62), кој завчера во одбрана на својата ќерка го уби својот поранешен зет.

Инаку, во моментите кога се случило убиството, во домот на Ѓорѓиевски биле присутни шест лица и сите шестмина биле потенцијална мета на зетот кој се заканувал со мачета.

На денешниот протест присутен беше и Јове Ѓорѓиевски (31), син на Тони Ѓорѓиевски, а кој изјави дека убиството се случило во самоодбрана и оти поранешниот зет пристигнал во куќата со намера сите да ги убие.

– Убиството се случи во самоодбрана, а Стојанче дојде со намера да нѐ убие. Проблемот со него го имавме повеќе од две децении. Постојано пријавувавме во полиција и во Социјалното. Стојанче консумираше дрога и пиеше алкохол. Ги малтретираше и ги тепаше домашните, ми се закануваѓе и мене, и на сестра ми, и на внуците. Сестра ми буквално со трчање дојде кај нас дома и ми рече: овој пат е решен да нѐ убие! Немаше друго решение, јас бев со татко ми кога ја скрши вратата. Тогаш видов зомби, а не човек. Веднаш нѐ нападна со мачета, а татко ми само пукна со пиштолот и толку – раскажа Јове Ѓорѓиевски.

 

Фото: Фејсбук