(ВИДЕО) Руски воени возила ја преминуваат граница од Крим – Украинската гранична служба објави видео

0
686

Украинската гранична служба објави материјали од надзорни камери за кое вели дека руски воени возила ја преминуваат нејзината граница од Крим.

Во соопштението се додава дека „движењето на воена опрема од полуостровот се евидентира преку административната граница“.

Руските трупи започнаа напад со широк опсег на Украина рано изутринава, додека претседателот Владимир Путин ја отфрли меѓународната осуда и санкции и ги предупреди другите земји дека секој обид за мешање ќе доведе до „невидени последици“.