More

  Централната банка на Украина го ограничи подигнувањето готовина

  Централната банка на Украина го ограничи подигнувањето готовина, како и девизните трансакции, пренесува Агенција Анадолија (АА).

  Во соопштението на Централната банка на Украина се нагласува дека во земјата е прогласена вонредна состојба.

  Се наведува дека поради наведената одлука донесени се разни ограничувања на финансиските пазари.

  „Запрена е работата на украинскиот девизен пазар, освен продажбата на девизи. Износот на подигнување готовина од банкарските сметки, исто така е ограничен на 100.000 гривни.“

  Во соопштението е нагласено дека овие чекори се преземени за да се обезбеди стабилно функционирање на финансискиот систем на земјата и непречено функционирање на клучните институции.

  Рано утрово дојде до експлозии во повеќе украински области, вклучително и во главниот град Киев, а воени возила ја преминаа границата од Белорусија во Украина.

  Рускиот претседател Владимир Путин рано утрово ја најави воената интервенција во Украина, откако во понеделникот призна независност на сепаратистичките региони Доњецк и Луганск во источна Украина. Признавањето предизвика меѓународна осуда и најави за построги санкции кон Москва.

  Путин во последните месеци собра повеќе од 100.000 руски војници околу Украина, но во повеќе наврати негираше дека планира инвазија.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img