More

  Зеленски до австрискиот канцелар: Не знам уште колку долго ќе останам жив

  Австрискиот канцелар, Карл Нехамер, на денешната прес-конференција по средбата со баварскиот премиер Маркус Седер изјави дека претходно имал телефонски разговор со украинскиот претседател Зеленски.

  „Украинскиот претседател го започна разговорот велејќи дека доаѓа од земја за која не знае колку долго ќе постои и дека зборува како претседател кој не знае колку долго ќе остане жив“, рече Нехамер.

  Според Нехамер, Зеленски „молел за помош од Европа и светот“ и „се плашел за опстанокот на својата земја“. Австрија ги поддржува строгите санкции против Русија, нагласи Нехамер.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  0.8 ° C
  0.8 °
  0.8 °
  44 %
  2.1kmh
  20 %
  Wed
  1 °
  Thu
  2 °
  Fri
  4 °
  Sat
  5 °
  Sun
  8 °
  spot_imgspot_img