More

  (Видео) Снимени руските падобранци како го зазедоа аеродромот на 20 километри од Киев

  Новинар на Си-eн-eн известува дека руските сили го зазеле аеродромот Антонов, кој се наоѓа на околу 20 километри од Киев, главниот град на Украина.

  „Овие војници што ги гледате, тоа се војници од руските воздухопловни сили. Тие го зазедоа аеродромот“, се наведува во ивештајот објавен на „Твитер“ во чиј прилог е прикачено и видео.

  Од раните утрински часови се водат жестоки борби во Украина. Руските сили напаѓаат од повеќе правци, поддржани од сепаратистите и Белорусија. Проектили паѓаат врз украинските градови, се слушаат сирени, а голем број луѓе ги напуштаат градовите.

  Советникот на кабинетот на претседателот на Украина, Микаило Подолијак, денеска соопшти дека постои можност руски војници да влезат во владини објекти во центарот на Киев со цел да се спроведе специјална операција за соборување на украинската влада.

   

  CNN

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img