(Видео) Снимени руските падобранци како го зазедоа аеродромот на 20 километри од Киев

0
531

Новинар на Си-eн-eн известува дека руските сили го зазеле аеродромот Антонов, кој се наоѓа на околу 20 километри од Киев, главниот град на Украина.

„Овие војници што ги гледате, тоа се војници од руските воздухопловни сили. Тие го зазедоа аеродромот“, се наведува во ивештајот објавен на „Твитер“ во чиј прилог е прикачено и видео.

Од раните утрински часови се водат жестоки борби во Украина. Руските сили напаѓаат од повеќе правци, поддржани од сепаратистите и Белорусија. Проектили паѓаат врз украинските градови, се слушаат сирени, а голем број луѓе ги напуштаат градовите.

Советникот на кабинетот на претседателот на Украина, Микаило Подолијак, денеска соопшти дека постои можност руски војници да влезат во владини објекти во центарот на Киев со цел да се спроведе специјална операција за соборување на украинската влада.

 

CNN