More

  Цената на гасот во Европа порасна за 42 проценти поради руската воена интервенција во Украина

  Цената на природниот гас во Европа порасна за 42 проценти во мартовските фјучерс договори поради руската интервенција во Украина, јавува Агенција Анадолија (АА).

  Цената на мартовските фјучерс договори со кои се тргува на ТТФ, виртуелна платформа за тргување со природен гас со седиште во Холандија, вчера се затвори на 88 евра за мегават-час.

  Цената на природниот гас, според тие договори, денеска напладне достигна 125 евра.

  Според тоа, цената на природниот гас во Европа порасна за 42 отсто во однос на вчерашното затворање.

  Цените растат поради руската воена интервенција во Украина и зголемената загриженост за испораките на гас во Европа.

  Земјите членки на Европската Унија (ЕУ) во моментот обезбедуваат околу 40 отсто од своите потреби за природен гас токму од Русија.

  извор: Агенција Анадолија (АА).

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  scattered clouds
  -1.2 ° C
  -1.2 °
  -1.2 °
  59 %
  1.5kmh
  40 %
  Wed
  1 °
  Thu
  2 °
  Fri
  5 °
  Sat
  6 °
  Sun
  7 °
  spot_imgspot_img