Шпанската полиција уапси членови од бандата „топ модели“ – уапсена и една Македонка

0
320

Шпанската полиција уапси 18-годишна Србинка под сомнение дека е членка на бандата „Топ модели“, која е поврзана со бројни грабежи во елитните делови на Мадрид. Лисици биле ставени и на девојка од Италија, кое е осомничено дека „опериралоа во куќите на богаташите заедно со Србинката, објави Република.

Агентите биле шокирани кога откриле дека со себе имаат накит, но и план на куќите во кои планирале да влезе и да ги ограбат. Документите, наводно, како што е откриено во текот на истрагата, укажуваат на тоа дали има некој во куќата што ја пишуваат или не.

– Со себе имаа и пластика со која насилно ја отклучуваат вратата – вели шпанската полиција.

Инаку, станарите од зградата по апсењето наводно идентификувале две атрактивни девојки како луѓе кои неколкупати им заѕвониле на врата. На тој начин, како што се сомневаат, провериле дали има некој во куќата и ја процениле имотната состојба на сопствениците. Инаку, шпанските медиуми наведуваат дека бандата разбојници „топ модели“ ја сочинуваат претежно жени од источна Европа.

– Бандата е составена од млади жени кои се преселуваат во богатите делови на Мадрид. Остануваат незабележани бидејќи се трудат да бидат скапи и елегантно облечени, носат чанти, чевли и гардероба од луксузни брендови. Криминалната група за прв пат беше откриена во април минатата година, кога беа уапсени 11 нејзини членови – потсетува порталот.

– Уапсените се идентификувани како извршители на најмалку два грабежи во околината на Мадрид. Полицијата веднаш по кражбата ги лоцирала, а кај нив бил пронајден накит и пари кои, како што се сомневаат, ги украле од станот – пренесува порталот telemadrid.es.

Во претходната акција во декември беа уапсени Македонка, Србинка и Италијанка.

извор: Република.