More

  Џонсон: Британија ќе им обезбеди азил на Зеленски и на членовите на украинската администрација доколку ја напуштат земјата

  Обединетото Кралство ќе биде подготвено да ги обезбеди потребната поддршка и азил на членовите на украинската администрација и на претседателот Володимир Зеленски доколку донесат одлука да ја напуштат земјата, изјави денеска британскиот премиер, Борис Џонсон.

  „Секако дека сме подготвени да ја обезбедиме потребната поддршка, логистичка или која било друга. Британија секогаш го правела тоа. Токму тоа му го кажав на Зеленски утринава ако тој и владата имаат потреба од засолниште“, истакна Џонсон во своето обраќање пред пратениците во британскиот Парламент.

  Во текот на ноќта ескалира кризата во Украина. Рускиот претседател Владимир Путин најави почеток на специјална воена акција, а потоа низ Украина почнаа да пристигнуваат извештаи за гранатирање, која набргу објави дека почнала инвазија на нејзината територија.

   

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img