More

  СЗО предупредува дека понатамошната ескалација по руската воена операција во Украина може да резултира со хуманитарна катастрофа

  Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека понатамошната ескалација по руската воена операција во Украина може да резултира со хуманитарна катастрофа.

  Секоја понатамошна ескалација може да резултира со хуманитарна катастрофа во Европа, вклучувајќи значителен биланс во однос на жртвите, како и дополнителна штета на и онака кревките здравствени системи – се вели во соопштението на регионалната канцеларија на СЗО за Европа.

  Од СЗО оценуваат дека ситуацијата е особено загрижувачка во контекст на пандемијата на корона вирусот и тековната епидемија на полио во земјата.

  Здравствените работници, болниците и другите установи никогаш не смеат да бидат цел и треба да им се дозволи да продолжат да им служат на здравствените потреби на заедниците. Заштитата на цивилите е обврска според меѓународното хуманитарно право – велат од регионалната канцеларија на СЗО.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img