More

  СДСМ за две години ја покачи цената на струјата за над 30%, стагфлацијата ја јаде економијата, велат од ВМРО ДПМНЕ

  СДСМ за две години ја покачи цената на струјата за над 30%, стагфлацијата ја јаде економијата. Во јуни 2019 година цената на еден киловат час струја била 5.54 денари, во декември 2021 година таа е 7.32 денари, се вели во соопштението од ВМРО ДПМНЕ. Во истото се додава:

  Со СДСМ во изминативе 2 години имаме константен раст на цената на струјата. Тоа е предизвикано и од фактот што РЕК Битола и другите енергетски капацитети се користат за крадење наместо за производство на струја.

  Стагфлацијата ја јаде економијата во секој домет. Цената на струјата се качува, а производството паѓа.

  Со СДСМ енергетската криза ќе се продлабочува. Затоа се потребни предвремени парламентарни избори час поскоро.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  14.8 ° C
  14.8 °
  14.8 °
  88 %
  1kmh
  0 %
  Sat
  37 °
  Sun
  33 °
  Mon
  21 °
  Tue
  29 °
  Wed
  28 °
  spot_imgspot_img