More

  Денеска регистрирани 473 нови ковид случаи и13 починати лица

  Министерството за здравство информира,согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

  Направени се 3.146 тестови, а регистрирани се 473 нови случаи на КОВИД-19:
  Скопје –255, Битола – 31, Куманово – 25, Прилеп – 23, Кавадарци и Велес – по 17, Тетово – 14, Кичево – 13, Охрид и Штип – по 12, Струмица и Гевгелија – по 10, Гостивар и Струга – по 5, Радовиш, Демир Хисар и Демир Капија – по 3, Ресен, Крива Паланка, Делчево, Валандово, Пробиштип, Богданци и Крушево – по 2, Дебар – 1.

  Од вкупниот број на позитивни (473), регистрирани се 74 реинфекции.

  Регистриран сe 775 оздравени пациенти од: Скопје –454, Куманово – 55, Битола – 54, Струмица – 26, Тетово – 25, Прилеп – 20, Кичево – 17, Охрид – 15, Кавадарци и Велес- по 14, Гостивар – 9, Кочани и Ресен – по 8, Штип – 7, Крива Паланка – 6, Струга, Неготино и Радовиш – по 5, Гевгелија, Богданци и Кратово – по 4, Делчево – 3, Берово, Валандово, Виница, Крушево и Пехчево – по 2, Пробиштип, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

  Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 6 починати лица: По едно починато лице од Прилеп (89г), Кочани (85г), Штип (80г), Охрид (71г), Велес (85г) и Кичево (71г). Сите пријавени лица сите се починати во болнички услови.

  Согласно Регистарот на починати лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 7 починати лица од: Скопје (2), Битола (2), Крива Паланка (1), Штип (1) и Гевгелија (1). Починатите лица се на возраст од 58г. до 84г. Починати се во период од 10.02. до 23.02.2022. Од починатите лица, 2 се починати во болнички услови, а 5 лица во домашни услови.

  Од вкупниот број на починати лица (13), кај 11 лица се регистрирани коморбидитети.

  Направени се 3.146 тестови преку: ИЈЗ-280, ЦЈЗ Скопје-70, ЦЈЗ Битола-109, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово-3, ЦЈЗ Куманово-79, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–127, Жан Митрев (Филип Втори)-45, Авицена-104, Биотек-133, Систина-62, лабораторија Лаор – 152, Синлаб-20, Ремедика-13, Плодност-28, Генеа – 16, Никоб Лаб – 281, ВФВ Медикал – 57, Ели Медика – 35, Ројал Медика–24, Спектра-ММ-12, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–8, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.411.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.886.706 тестирања на КОВИД-19.
  Вкупната бројка на КОВИД – дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 296.703, бројот на оздравени пациенти е 283.411, на починати е 8.994, а бројот на активни случаи изнесува 4.298.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

  Скопје 137649, Активни 2304
  Куманово 16154, Активни 165
  Битола 14240, Активни 243
  Прилеп 13564, Активни 188
  Тетово 13373, Активни 115
  Кавадарци 10143, Активни 190
  Велес 9443, Активни 207
  Гостивар 9376, Активни 58
  Охрид 8509, Активни 111
  Струмица 7923, Активни 81
  Штип 7908, Активни 49
  Кичево 5409, Активни 90
  Кочани 4934, Активни 34
  Струга 4650, Активни 49
  Гевгелија 4218, Активни 75
  Неготино 3620, Активни 59
  Свети Николе 2624, Активни 19
  Ресен 2582, Активни 42
  Радовиш 2504, Активни 41
  Крива Паланка 2375, Активни 33
  Делчево 1891, Активни 14
  Берово 1709, Активни 6
  Дебар 1624, Активни 28
  Валандово 1526, Активни 15
  Виница 1362, Активни 2
  Пробиштип 1285, Активни 5
  Богданци 995, Активни 18
  Кратово 928, Активни 7
  Крушево 883, Активни 11
  Демир Хисар 821, Активни 12
  Македонски Брод 691, Активни 11
  Демир Капија 554, Активни 12
  Македонска Каменица 521, Активни 2
  Пехчево 458, Активни 2
  Дојран 257, Активни 0
  Вкупно 296703, Активни 4298

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img