More

  Орбан: Унгарија ќе ги поддржи сите санкции на ЕУ против Русија

  Унгарија ќе ги поддржи сите санкции на Европската унија против Русија и нема да блокира ништо, изјави премиерот Виктор Орбан, говорејќи на украинско-унгарската граница.

  „Унгарија јасно стави до знаење дека ги поддржува сите санкции, така што нема да блокираме ништо, она што можат да го договорат премиерите на Европската унија, ние го прифаќаме и го поддржуваме. Ова е време да бидеме обединети. Тоа е војна“, рече тој, додавајќи дека мировните напори се најважни.

  За Унгарија беше објавено дека е една од неколкуте земји од Европската унија кои сè уште се трудат да ја поддржат акцијата за запирање на пристапот на Русија до глобалниот платен систем СВИФТ, нешто што Киев го бараше, велејќи дека тоа веднаш ќе влијае на руската економија.

   

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  overcast clouds
  2.8 ° C
  2.8 °
  2.8 °
  87 %
  1kmh
  100 %
  Thu
  9 °
  Fri
  13 °
  Sat
  15 °
  Sun
  10 °
  Mon
  6 °
  spot_imgspot_img