More

  Руското МНР демантира дека не извршиле ракетен напад на стамбената зграда

  Руското министерство за одбрана ги демантираше информациите дека една од неговите ракети погодила станбена зграда во Киев, тврдејќи дека штетата била предизвикана од украинска противвоздушна ракета, објавија руските државни новински агенции, цитирајќи извор од министерството.

  „Информациите што се шират на социјалните мрежи за руски ракетен напад врз станбената зграда на авенијата Лобановски во Киев не се точни“, изјавил извор од Министерството за одбрана, а пренесуваат ТАСС и РИА Новости.

  „Природата на оштетувањето на зградата укажува дека била погодена од противвоздушна ракета. Тоа јасно се гледа на видеото“, додаваат тие.

  „Очигледно, за време на одбивањето на ноќниот ракетен напад врз воената инфраструктура на Украина, дошло до дефект во системот за водење на проектили на украинскиот систем за противвоздушна одбрана со среден дострел Бук-М1, а проектилот го погодил аголот на станбена зграда“, додава изворот.

  Си-ен-ен за овој случај посебно се обратил до руското Министерство за одбрана, но сè уште не добил одговор.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img