More

  Унгарија предложи Будимпешта да биде платформа за преговори меѓу Русија и Украина – засега тоа не е одбиено

  Унгарија предложи Будимпешта да биде платформа за преговори меѓу Русија и Украина и засега тоа не е одбиено, изјави министерот за надворешни работи Петер Сијарто.

  „Вечерва му се јавив на министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, а потоа и на шефот на администрацијата на украинскиот претседател Андреј Јермак и им кажав дека Унгарија и Будимпешта се подготвени да ги примат двете делегации. Подготвени сме да обезбедиме место за преговори во безбедни и правични услови со цел што поскоро да се воспостави мир во нашиот регион. Двајцата соговорници се заблагодарија за предлогот. Ниту еден од нив не го одби. Посочија дека е неопходно да се продолжат внатрешните преговори. Се надевам дека преговорите ќе започнат каде било што е можно поскоро“, напиша Сијарто на Фејсбук.

  Претходно како можни места за преговори се споменуваа Минск и Варшава.

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  7.8 ° C
  7.8 °
  7.8 °
  42 %
  4.1kmh
  20 %
  Fri
  8 °
  Sat
  7 °
  Sun
  1 °
  Mon
  -0 °
  Tue
  2 °
  spot_imgspot_img