Новинар на Би-би-Си: Погодена детска болница во Киев

0
272

Украинскиот медиумски сервис ТСН јавува дека Русите удриле во детската онколошка болница во Киев. Според Киев Индипендент има и загинати. Оваа страшна вест ја објави и новинар на Би-би-си на својот Твитер профил.

Се чека официјална потврда. Информацијата се споделува на Твитер, но деталите засега не се познати.

Претходно денеска беше објавено дека Киев е под ракетни напади и улични борби, а руската инвазија досега однесе животи на речиси 200 цивили. Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко изјави дека Киев е под контрола на украинската влада и дека во центарот на градот нема руски војници.