More

  Хрватски доброволци одат да ја бранат Украина

  Првите хрватски доброволци одат на бојното поле во Украина да се борат на страната на украинската војска, дознава репортерот на Дневникoт на Нова ТВ, Иван Чоркало.

  „Поголема група доброволци треба да се приклучи на украинската армија за неколку дена. Тие имаат воено искуство од порано и се полни со морал и желба да и помогнат на украинската армија“, пишува Чоркало.

  Инаку, хрватски доброволци во Украина имаше и во 2014 година за време на руската окупација на Крим.

  фото:

  The Times of Israel
  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img