Брнабиќ: Нема да воведуваме санкции кон Русија

0
642

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека Владата на Србија денеска ќе ги потврди заклучоците на Советот за национална безбедност во врска со ситуацијата во Украина и дека државата ќе постапува согласно тие заклучоци, јавува МИА.

Брнабиќ за ТВ Прва изјавила дека и се најважни четирите одлуки, од кои првата е почитување на територијалниот интегритет на Украина во согласност со меѓународното право, исто како што Србија сака да се почитува нејзиниот територијален интегритет.

-Второ, дека нема да воведуваме санкции кон Русија во согласност со нашите интереси, трето, да ја задржиме воената неутралност и да ја почитуваме одлуката армијата и полицијата да ги прекинат сите воени вежби со други земји, и четврто, да се зачува мирот-изјави Брнабиќ.

Таа додаде дека очекува притисоците да продолжат и дека Србија се соочува со тешки времиња, но оти смета дека најважно е Србија да ја зачува стабилноста.

Таа ја пофали „мудроста на претседателот Александар Вучиќ“ кој, како што кажа, „не истрчал да се изјасни“, туку внимателно го одмерувал секој збор од заклучоците.

Брнабиќ додаде дека таа и Вучиќ разговараат со партнери од Европската унија, дека Србија и покрај тоа што е единствената земја во Европа која не воведе санкции кон Русија, останува на принципиелниот став и дека на Србија нема зошто да ни се забележува.

Таа додаде дека сите му се смееле на Вучиќ кога зборувал за грашок, грав, сол и конзервирана риба, но дека работата на владата е да обезбеди што е потребно за граѓаните и дека Србија има доволно резерви.

 

извор/фото: МИА