More

  Брнабиќ: Нема да воведуваме санкции кон Русија

  Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека Владата на Србија денеска ќе ги потврди заклучоците на Советот за национална безбедност во врска со ситуацијата во Украина и дека државата ќе постапува согласно тие заклучоци, јавува МИА.

  Брнабиќ за ТВ Прва изјавила дека и се најважни четирите одлуки, од кои првата е почитување на територијалниот интегритет на Украина во согласност со меѓународното право, исто како што Србија сака да се почитува нејзиниот територијален интегритет.

  -Второ, дека нема да воведуваме санкции кон Русија во согласност со нашите интереси, трето, да ја задржиме воената неутралност и да ја почитуваме одлуката армијата и полицијата да ги прекинат сите воени вежби со други земји, и четврто, да се зачува мирот-изјави Брнабиќ.

  Таа додаде дека очекува притисоците да продолжат и дека Србија се соочува со тешки времиња, но оти смета дека најважно е Србија да ја зачува стабилноста.

  Таа ја пофали „мудроста на претседателот Александар Вучиќ“ кој, како што кажа, „не истрчал да се изјасни“, туку внимателно го одмерувал секој збор од заклучоците.

  Брнабиќ додаде дека таа и Вучиќ разговараат со партнери од Европската унија, дека Србија и покрај тоа што е единствената земја во Европа која не воведе санкции кон Русија, останува на принципиелниот став и дека на Србија нема зошто да ни се забележува.

  Таа додаде дека сите му се смееле на Вучиќ кога зборувал за грашок, грав, сол и конзервирана риба, но дека работата на владата е да обезбеди што е потребно за граѓаните и дека Србија има доволно резерви.

   

  извор/фото: МИА

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  3.6kmh
  0 %
  Wed
  28 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img