More

  Кличко: Киев жестоко се брани, сеуште нема руски војници

  Киев и натаму жестоко се брани, а во моментов во главниот град на Украина нема руски војници, изјави градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, во видео порака, пренесена од Укринформ.

  -Но, нашата војска, нашите законски сили за територијална одбрана продолжуваат да ги откриваат и неутрализираат диверзантите. Синоќа имаше судири и пукотници. Уништени се неколку големи групи саботери, рече Кличко.

  Градоначалникот на Киев потсети дека заради безбедноста на жителите во градот е воведен полициски час до утре наутро.

  -Не излегувајте надвор. Можете да излезете само на сирената за опасност од воздушен напад, за да заминете во засолниште. Русија гранатира станбени населби во главниот град. Русија убива Украинци низ цела Украина!, изјави Кличко.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  clear sky
  27.8 ° C
  27.8 °
  27.8 °
  28 %
  4.6kmh
  0 %
  Wed
  25 °
  Thu
  28 °
  Fri
  29 °
  Sat
  29 °
  Sun
  29 °
  spot_imgspot_img