More

  Албанија го затвори воздушниот простор за руски авиони

  Албанија од синоќа го затвори воздушниот простор за сите руски авиокомпании или секој авион регистриран во Русија, информираше министерката за Европа и надворешни работи, Олта Џачка.

  Според неа од тоа се изземаат оние летови кои се за хуманитарни или медицински цели или меѓудржавни потреби.

  Џачка информираше и за други економски санкции против Русија, што ќе траат „сè додека Русија продолжува со агресијата врз Украина“.

  – Економските санкции опфаќаат ограничувачки мерки во секторот финансии, енергија, транспорт и технологија. Исто така Албанија нема да учествува на ниту еден спортски натпревар со Руската Федерација, истакна меѓу другото Џачка соопштувајќи ја одлуката на албанската Влада.

  Во целина рестриктивните мерки ќе важат за 654 личности и 52 субјекта. Дополнително, како што нагласи, воведена е забрана за патување на албанска територија за лица наведени од ЕУ.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img