More

  ГЕОПОЛИТИКА: Украинската војска на истокот обиколена од руски сили

  Војна во Украина, приближна состојба до 21:00 27.02.
  Од 10 до 12 бригади на армијата на УКР моментално се наоѓаат околу Донбас и, како што може да се види на мапата, наскоро ќе бидат целосно „заробени“ …

  Од поголемите населени места, војниците на РФ/ДНР/ЛНР денеска влегоа во Бердјанск, Курпјаск, станицата Луганск и Волновак.
  Како што пренесува Геополитика, немало прекумерен отпор во Бердјанск и Курпјаск, згора на тоа, локалната полиција обезбеди придружба на руските воени конвои.
  Падот на Бердјанск, стратешки важен град на брегот на Азовското Море, беше неофицијално потврден од администрацијата.

  Извор Geopolitika

  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  7.8 ° C
  7.8 °
  7.8 °
  42 %
  4.1kmh
  20 %
  Fri
  8 °
  Sat
  7 °
  Sun
  1 °
  Mon
  -0 °
  Tue
  2 °
  spot_imgspot_img