More

  Ватикан подготвен да го олесни дијалогот меѓу Русија и Украина

  Ватикан е подготвен да го „олесни дијалогот“ меѓу Русија и Украина за да се стави крај на војната, изјави високиот дипломат од Ватикан, Пјетро Паролин.

  Паролин, државниот секретар на Ватикан, кој е втор во хиерархијата на Ватикан, веднаш зад папата, за италијанските весници изјави дека „и покрај војната што Русија ја започна против Украина, тој е убеден дека секогаш има простор за преговори“, пренесува Ројтерс.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img