More

  По забраните за прелет, руските авиони треба да прават голем лак за да стигнат до Москва

  По забраната за руски летови воведена од Европската унија, руските авиокомпании беа принудени да оперираат со широк лак за да стигнат до Москва од енклавата Калининград, руска територија меѓу Литванија и Полска.

  Калининград е дел од руската територија од 15.000 квадратни километри што и припаѓа на Русија и се наоѓа на 300 километри западно од остатокот на руската територија.

  И Полска и Литванија, кои го опкружуваат Калининград, се членки на ЕУ.

  Наместо директно да летаат над Латвија и Литванија, руските авиони сега се принудени да летаат на север кон Санкт Петербург, а потоа околу балтичкиот брег.

  Канада е последната земја, заедно со земјите од ЕУ и Британија, која забрани руски авиони да летаат во нејзиниот воздушен простор.

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img