ФИФА и УЕФА: Сите руските тимови и репрезентации исфрлени од натпреварувањата

0
261

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) и Светската фудбалска федерација (ФИФА) ги суспендираа руските тимови и репрезентации од натпреварувањата.

Тоа значи дека Спартак Москва ќе биде исфрлен од Лига Европа, додека Русија нема да може да настапи во баражот за пласман на Мундијалот во Катар и нема да игра ниту во Лигата на нации, доколку во меѓувреме не се промени нешто.

„ФИФА и УЕФА заеднички решија да ги суспендираат руските тимови, националните и клупските, од сите натпреварувања. Фудбалот ќе остане обединет и тука владее целосна солидарност кон луѓето во Украина“, соопштија од организациите.

Русија изврши воена инвазија врз Украина и борбите траат од четврток, а веќе има многу човечки жртви.