More

  ФИФА и УЕФА: Сите руските тимови и репрезентации исфрлени од натпреварувањата

  Европската куќа на фудбалот (УЕФА) и Светската фудбалска федерација (ФИФА) ги суспендираа руските тимови и репрезентации од натпреварувањата.

  Тоа значи дека Спартак Москва ќе биде исфрлен од Лига Европа, додека Русија нема да може да настапи во баражот за пласман на Мундијалот во Катар и нема да игра ниту во Лигата на нации, доколку во меѓувреме не се промени нешто.

  „ФИФА и УЕФА заеднички решија да ги суспендираат руските тимови, националните и клупските, од сите натпреварувања. Фудбалот ќе остане обединет и тука владее целосна солидарност кон луѓето во Украина“, соопштија од организациите.

  Русија изврши воена инвазија врз Украина и борбите траат од четврток, а веќе има многу човечки жртви.

   

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  few clouds
  28.8 ° C
  28.8 °
  28.8 °
  42 %
  2.1kmh
  20 %
  Thu
  26 °
  Fri
  35 °
  Sat
  36 °
  Sun
  26 °
  Mon
  20 °
  spot_imgspot_img