(Видео) Силен воздушен удар на плоштадот во Харков

0
269

Киев Индепендент на својот официјален профил на Твитер објави дека руските сили гранатирале породилиште во близина на Киев, повикувајќи се на објава на генералниот директор на болницата на Фејсбук, Виталиј.

Породилиштето се наоѓа во Бузова на автопатот Житомир, каде што се водат тешки борби. Сите луѓе се евакуирани од зградата, пишува „Киев Индипендент“.

Истиот извор тврди дека руските војници го гранатирале центарот за рехабилитација на Министерството за прашања на ветераните на Украина во Бородјанка кај Киев.

 

извор/фото: агенции