More

  Светот нема да добие ништо од новата Студена војна, истакна кинескиот амбасадор

  „Студената војна одамна заврши. Начинот на размислување од Студената војна за конфликтот во блокот мора да се напушти“, рече Џанг Јун од говорницата на Генералното собрание, истакнувајќи дека „сите ќе бидат во загуба“ со враќањето на таквата политика.

  Русија е на обвинителна клупа на Генералното собрание на ОН, на „вонредна итна седница“ на нејзините 193 членки кои треба да одлучуваат за руската инвазија на Украина за која одлучи Владимир Путин.

  Кина, која не сака да ја осуди Русија за нападот, повика на смирување преку портпаролот на Министерството за надворешни работи Ванг Венбин, кој ги повика завојуваните страни „да останат мирни и воздржани за да се спречи нова ескалација“.

  Од избувнувањето на конфликтот, кинеската дипломатија вешто одржува рамнотежа помеѓу политичката блискост со Москва и нејзината традиционална одбрана на „суверенитетот и територијалниот интегритет“ на државите.

  Пекинг во петокот не сакаше да гласа за резолуцијата во Советот за безбедност на ОН со која се осудува руската агресија, но не се спротивстави, туку се воздржа.

  Комунистичкиот режим не сака да зборува за руската „инвазија“ и вели дека ги „разбира“ безбедносните барања на Русија, кои ги смета за „разумни“, согласувајќи се со поплаките на Москва до НАТО.

   

  извор/фото: агенции

  spot_img
  spot_img

  Последни Вести

  spot_imgspot_img

  Слични Вести

  Skopje
  broken clouds
  17.8 ° C
  17.8 °
  17.8 °
  82 %
  0.5kmh
  75 %
  Tue
  28 °
  Wed
  28 °
  Thu
  27 °
  Fri
  28 °
  Sat
  19 °
  spot_imgspot_img